kërkimi i avansuar

Blogu për ShëndetësiCurrent Articles | Categories | Search

Ushqimet e preferuara për stinën e pranverës.


27.03.2014

Stina e pranverës filloj, që do të thotë ti themi motit të ftohtë “Lamtumirë” dhe të pregaditemi për stinët e nxehta.Dhe filloni ti përdorni produktet natyrale nga kopshti! Provoni këto receta të shijshme, frutat të shijshëm, zarzavate të këndshme pranvere, dhe shum produkte tjera të mira të kësaj stine.

Sallatat

Lakërat dhe rrepat mund ti përzieni së bashku duke i hedhur dhe pak piper të kuq, dhe ju merrni një sallat Brukseli të shijshme. Nëse nuk ju mjafton kjo ju mund ti shtoni dhe ndonjë perime tuajën të preferuar si karrota apo tranguj që ju ta shijoni atë me të vërtetë.

Supë

Ta provoni një gëllënkë të supës Francezeme lulelakër, dhe ju kurr nuk do të shikoni ndonjë supë tjetër vegjetariane sepse kjo do të jetë zgjidhja juaj e përherëshme si një supë vegjetariane e shijshëme.

Ushqimi

Të merrni disa ushqime të djegësta për stinën e pranverës. Ti skuqni disa perime në zjarr do ta bëjë pijatën tuaj të përkyren, dhe ta shërbeni veten me një pilaf me sos pule dhe me zarzavate që do të jetë shije e përkryer.

Ëmbëlsira

Përzierje të ëmbëlsirave të pasura me pemë ose perime të ndryshme si dredhëza, banana apo molla, dhe ju do të keni një desert të përkryer, dhe ti shtoni një gotë lëngë karrote ose limoni. Kjo do të jetë e përsosur për të shijuar sezonin e pranverës.

Kënaquni!